Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÁNOČNÍ SVÁTKY v ŘECKU

15. 1. 2014

           V Řecku je symbolem vánoc a patronem námořníků Sv. Mikuláš. Jeho oděv je dle tradice nasáklý slanou vodou, jeho vousy jsou propleteny mořskými chaluhami a kape z nich voda. Protože se tvrdě potýkal s mořskými vlnami a snažil se zachránit lodě před rozbouřeným mořem, má tvář pokrytou potem. Řecké lodě nikdy nevyplouvají  z přístavu ne širé moře, pokud nemají na lodi podobu sv. Mikuláše. Na Štědrý den malí, zpívající mládenci chodí od domu k domu, jejich zpěv koled doprovází cinkání trianglů a bubnování na bubínky. Dostávají mandle, bonbony, sušené fíky a občas i malé dárečky. Malí i velcí se těší na Vánoce po 40-ti denním půstu. Na vesnicích se konají zabíjačky a na každém stole musí být Kristův chleba. Ten se peče ze sladkého těsta, tvarují se bochníky různých tvarů a do kůrky chleba se vyryjí obrázky té činnost, kterou se ta která rodina zabývá.

 
       Vánoční stromky se nezdobí, ve většině domácností je hlavním symbolem tohoto svátečního období mělká dřevěná mísa, na jejímž okraji visí větévka bazalky, která obepíná dřevěný křížek. Na dně misky je troška vody, aby bazalka neuschla. Jednou denně jeden člen rodiny, převážně to bývá matka, namočí křížek i s bazalkou do svěcené vody a pokropí všechny místnosti v domě, aby byli odehnáni zlí skřítkové. Dárky se na Vánoce téměř nerozdávají, snad jen hodně malým dětem, zato jsou ale obdarovávány malými dárky nemocnice a sirotčince. Někde ještě chodí kněží  od domu k domu a vysvěcují je.
 

 

    /Toto nám vyprávěl náš řecký spolužák v kursu španělštiny, který se svou anglickou manželkou již začátkem prosince každoročně odjíždí do Řecka a vracejí se až po Třech Králích/.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář